Web
Analytics

Finansowanie zakupu samochodu firmowego – kredyt czy leasing

Bez zaświadczeń do 24 000 zł
od 1 000 zł do 120 000 zł
Wypłata gotówki nawet w dniu wypełnienia wniosku

Złóż wniosek

kredyt na samochód BGŻ BNP PARIBAS

Wstępna decyzja przez telefon
Na samochód, motor, quada
RRSO: 18,05%

Złóż wniosek

pożyczka na auto Ferratum

Minimum formalności (bez BIK)
Decyzja w 15 minut
Pierwsza pożyczka do 3000 zł

Złóż wniosek

Przedsiębiorcy często korzystają ze wsparcia finansowego na zakup samochodu przeznaczonego do używania w celach biznesowych. Finansowanie to zwykle przyjmuje formę kredytu bądź leasingu, dlatego warto wskazać wady i zalety obu rozwiązań.

Opcja tradycyjna

Tradycyjnie do finansowania zakupu pojazdu dla przedsiębiorstwa używa się zobowiązań bankowych. Ich niewątpliwą zaletą jest możliwość uzyskania kwoty w wysokości do 100 procent wartości samochodu. Dużym udogodnieniem jest też opcja skorzystania z rat równych lub malejących bądź z karencji ich spłaty w razie przejściowych problemów finansowych. Za zaletę można też uznać dłuższy niż w przypadku leasingu czas spłaty wierzytelności – może on wynosić nawet 10 lat. Przedsiębiorca może też odliczyć od podatku koszty amortyzacji samochodu. Ponadto wcześniejsza spłata zadłużenia nie powoduje żadnych problemów.

Minusem jest natomiast trudność w zbyciu pojazdu wcześniej niż przed zakończeniem okresu spłaty wierzytelności. Większość banków nie zgodzi się bowiem na taką ewentualność, choć to przedsiębiorca jest właścicielem auta – samochód stanowi bowiem zabezpieczanie spłaty długu. Problematyczną kwestią jest też wysokość oprocentowania zobowiązania. Często RRSO tego typu wsparcia finansowego waha się w granicach 15-20 procent w skali roku, co sprawia, że raty miesięczne są dość wysokie. Przedsiębiorcy narzekają też, że korzystając ze zobowiązania bankowego na zakup pojazdu firmowego, nie mogą odliczyć od podatku pełnej wysokości raty, a jedynie jej część odsetkową, która z upływem czasu staje się coraz niższa.

Leasing

Forma ta jest bardzo chętnie wybierana przez przedsiębiorców ze względu na dużą wysokość korzyści podatkowych. Cała rata leasingowa może być bowiem odliczona od podatku, co sprawia, że maleją zobowiązania przedsiębiorstwa wobec fiskusa. Dużą korzyścią jest również brak obniżania zdolności do zaciągania zobowiązań finansowych – leasing nie jest bowiem zaliczany w poczet zadłużenia tak jak wierzytelności bankowe.

Dla części biznesmenów niedogodnością może być jednak fakt, że przez cały okres obowiązywania umowy nie będą oni właścicielami, a jedynie posiadaczami samochodu. Brak własności auta skutkuje bowiem niemożnością odliczenia kosztów amortyzacji od podatku. Właścicielem pojazdu będzie natomiast leasingodawca. Przedsiębiorca może stać się nim dopiero wtedy, gdy dokona wykupu auta po zakończeniu trwania umowy.

Pewną niedogodność stanowi też krótszy okres spłaty zobowiązania. Leasing jest zazwyczaj udzielany na 5-6 lat, czyli na okres krótszy niż wierzytelność bankowa. Istnieją także przepisy wskazujące, że minimalny okres obowiązywania umowy leasingowej nie może być krótszy niż 2 lata.

Co lepsze?

Jednoznaczne wskazanie, które rozwiązanie jest dla przedsiębiorcy korzystniejsze, nie jest możliwe. Wszystko bowiem zależy od tego, jaki samochód wybierze osoba prowadząca własną działalność gospodarczą oraz od tego, jakie oferty bankowe oraz leasingowe będą obowiązywały w danym momencie. Oferty promocyjne mogą bowiem przechylić szalę na korzyść jednego z rozwiązań, mimo że w innej sytuacji nie byłoby ono tak opłacalne.

Przeprowadzamy symulację i porównujemy oprocentowanie kredytów w takich instytucjach jak:

 • Alor Bank
 • iGotówka
 • T-Mobile
 • mBank
 • eurobank
 • GETIN Bank
 • citi handlowy
 • PKO BP
 • BGŻ BNP PARIBAS
 • Deutsche Bank
 • Milennium
 • iGotówka