Finansowanie zakupu samochodu firmowego - kredyt czy leasing

 • Kredyt samochodowy IN bank

  • Pierwsze miejsce w rankingach
  • Do 50 000 zł
  • RRSO: nawet 10,14%

  Kredyt samochodowy BGŻ BNP PARIBAS

  • Wstępna decyzja przez telefon
  • Na samochód, motor, quada
  • RRSO: 18,05%

  Kredyt samochodowy Ferratum

  • Minimum formalności (bez BIK)
  • Decyzja w 15 minut
  • Pierwsza pożyczka do 3000 zł

Przedsiębiorcy często korzystają ze wsparcia finansowego na zakup samochodu przeznaczonego do używania w celach biznesowych. Finansowanie to zwykle przyjmuje formę kredytu bądź leasingu, dlatego warto wskazać wady i zalety obu rozwiązań.

Opcja tradycyjna

Tradycyjnie do finansowania zakupu pojazdu dla przedsiębiorstwa używa się zobowiązań bankowych. Ich niewątpliwą zaletą jest możliwość uzyskania kwoty w wysokości do 100 procent wartości samochodu. Dużym udogodnieniem jest też opcja skorzystania z rat równych lub malejących bądź z karencji ich spłaty w razie przejściowych problemów finansowych. Za zaletę można też uznać dłuższy niż w przypadku leasingu czas spłaty wierzytelności - może on wynosić nawet 10 lat. Przedsiębiorca może też odliczyć od podatku koszty amortyzacji samochodu. Ponadto wcześniejsza spłata zadłużenia nie powoduje żadnych problemów.

Minusem jest natomiast trudność w zbyciu pojazdu wcześniej niż przed zakończeniem okresu spłaty wierzytelności. Większość banków nie zgodzi się bowiem na taką ewentualność, choć to przedsiębiorca jest właścicielem auta - samochód stanowi bowiem zabezpieczanie spłaty długu. Problematyczną kwestią jest też wysokość oprocentowania zobowiązania. Często RRSO tego typu wsparcia finansowego waha się w granicach 15-20 procent w skali roku, co sprawia, że raty miesięczne są dość wysokie. Przedsiębiorcy narzekają też, że korzystając ze zobowiązania bankowego na zakup pojazdu firmowego, nie mogą odliczyć od podatku pełnej wysokości raty, a jedynie jej część odsetkową, która z upływem czasu staje się coraz niższa.

Leasing

Forma ta jest bardzo chętnie wybierana przez przedsiębiorców ze względu na dużą wysokość korzyści podatkowych. Cała rata leasingowa może być bowiem odliczona od podatku, co sprawia, że maleją zobowiązania przedsiębiorstwa wobec fiskusa. Dużą korzyścią jest również brak obniżania zdolności do zaciągania zobowiązań finansowych - leasing nie jest bowiem zaliczany w poczet zadłużenia tak jak wierzytelności bankowe.

Dla części biznesmenów niedogodnością może być jednak fakt, że przez cały okres obowiązywania umowy nie będą oni właścicielami, a jedynie posiadaczami samochodu. Brak własności auta skutkuje bowiem niemożnością odliczenia kosztów amortyzacji od podatku. Właścicielem pojazdu będzie natomiast leasingodawca. Przedsiębiorca może stać się nim dopiero wtedy, gdy dokona wykupu auta po zakończeniu trwania umowy.

Pewną niedogodność stanowi też krótszy okres spłaty zobowiązania. Leasing jest zazwyczaj udzielany na 5-6 lat, czyli na okres krótszy niż wierzytelność bankowa. Istnieją także przepisy wskazujące, że minimalny okres obowiązywania umowy leasingowej nie może być krótszy niż 2 lata.

Co lepsze?

Jednoznaczne wskazanie, które rozwiązanie jest dla przedsiębiorcy korzystniejsze, nie jest możliwe. Wszystko bowiem zależy od tego, jaki samochód wybierze osoba prowadząca własną działalność gospodarczą oraz od tego, jakie oferty bankowe oraz leasingowe będą obowiązywały w danym momencie. Oferty promocyjne mogą bowiem przechylić szalę na korzyść jednego z rozwiązań, mimo że w innej sytuacji nie byłoby ono tak opłacalne.

Szczególnie polecana oferta:

 • BGŻ BNP PARIBAS
 • Błyskawiczna decyzja!
 • Do 200 000 zł
 • Krótki i prosty formularz
 • Niskie RRSO
 • Cała procedura przez stronę banku
 • Okrest kredytowania do 10 lat
 • Na samochody nowe i używane

Ostatnie artykuły

Jakie warunki trzeba spełnić, żeby dostać kredyt na samochód

Jakie warunki trzeba spełnić, żeby dostać kredyt na samochód
Uzyskanie pieniędzy na zakup pojazdu, wymaga spełnienia pewnych warunków. Wśród nich wymienia się dopasowanie swojego... czytaj dalej

Kalkulator kredytu samochodowego bez BIK

Kredyt samochodowy bez BIK
Zakup nowego samochodu często jest sporym obciążeniem dla domowego budżetu. Z tego powodu wiele osób szuka sposobu... czytaj dalej

Kredyt samochodowy u dilera czy w banku

Kredyt samochodowy tańszy u dilera czy w banku?

Osoby chcące skorzystać z wierzytelności bankowej na zakup pojazdu osobowego, często narzekają, że... czytaj dalej

Leasing konsumencki

Leasing konsumencki - z czym to się je
Za największą zaletę tego rozwiązania uznaje się brak konieczności... czytaj dalej

Zakup samochodu firmowego

Finansowanie zakupu samochodu firmowego - kredyt czy leasing
Przedsiębiorcy często korzystają ze wsparcia finansowego na zakup samochodu... czytaj dalej

kredyt samochodowy z ratą balonową

Kredyt standardowy czy z ratą balonową - co się bardziej opłaca?
Kupno samochodu bez posiadania wystarczającej liczby oszczędności wiąże się... czytaj dalej

korzystny kredyt samochodowy

Jak znaleźć korzystny kredyt samochodowy
Najważniejszą kwestią, na jaką trzeba zwrócić uwagę podczas szukania... czytaj daej

Przeprowadzamy symulację i porównujemy oprocentowanie kredytów w takich instytucjach jak:

Alor Bank
iGotówka
T-Mobile
mBank

eurobank
GETIN Bank
citi handlowy

BGŻ BNP PARIBAS
Deutsche Bank
Milennium

x
Nasza strona korzysta z plików cookies wyłącznie w celu zapewnienia poprawnego funkcjonowania. Przeglądając naszą stronę wyrażasz na to zgodę.