Web
Analytics

Kredyt standardowy czy z ratą balonową – co się bardziej opłaca?

Bez zaświadczeń do 24 000 zł
od 1 000 zł do 120 000 zł
Wypłata gotówki nawet w dniu wypełnienia wniosku

Złóż wniosek

kredyt na samochód BGŻ BNP PARIBAS

Wstępna decyzja przez telefon
Na samochód, motor, quada
RRSO: 18,05%

Złóż wniosek

pożyczka na auto Ferratum

Minimum formalności (bez BIK)
Decyzja w 15 minut
Pierwsza pożyczka do 3000 zł

Złóż wniosek

Kupno samochodu bez posiadania wystarczającej liczby oszczędności wiąże się z koniecznością uzyskania pomocy finansowej w banku. Osoby chcące skorzystać z tego rodzaju zobowiązania powinny jednak pamiętać, że mogą wybrać wierzytelność z ratą standardową lub balonową. Warto więc wyjaśnić, czym różnią się od siebie oba rozwiązania.

Wierzytelność tradycyjna

Zobowiązania z ratą balonową są na polskim rynku stosunkowo nowym produktem. Z tego powodu osoby decydujące się na sfinansowanie zakupu nowego samochodu częściej decydują się na wzięcie pożyczki w placówce bankowej. Jest to jednak trend typowo polski, gdyż w krajach Europy Zachodniej znacznie częściej wybierane są oferty autobanków, które pozwalają na spłatę zadłużenia przy wykorzystaniu raty balonowej.

W przypadku tradycyjnego zobowiązania na zakup samochodu osobowego przez cały okres spłaty naliczane są odsetki o wysokości około 15-20 procent w skali roku. Oznacza to, że wierzytelność ta jest dość dużym obciążeniem dla domowego budżetu. Zakup nowego pojazdu może być jednak dla nabywcy znacznie mniejszym wydatkiem, jeśli zdecyduje się on na skorzystanie z wierzytelności z ratą balonową.

Nie tylko niższe koszty

Warto zaznaczyć, że oferta autobanków jest przede wszystkim tańsza. Wysokość raty miesięcznej w tym przypadku jest bowiem o wiele niższa niż w przypadku ofert banków uniwersalnych. Zwykle jej wysokość jest mniejsza o około 40 procent niż w ofertach standardowych. Znacznym udogodnieniem jest też możliwość uzyskania finansowania z autobanku bezpośrednio w salonie samochodowym, co znacznie skraca procedury przyznawania wsparcia finansowego.

Ogromnym atutem jest też możliwość szybkiej i bezproblemowej wymiany samochodu na nowy po zakończeniu okresu spłaty zadłużenia. Rata balonowa nie musi być bowiem spłacona w celu wykupienia pojazdu, ale może być ona przeznaczona na poczet zakupu kolejnego auta. Z rozwiązania tego powszechnie korzystają Niemcy, którzy co 3-4 lata wymieniają samochód na model nowszej generacji, lepiej odpowiadający ich aktualnym potrzebom. Co ważne, w takim przypadku nie trzeba też martwić się o sprzedaż używanego pojazdu na rynku wtórnym, gdyż odkupi go salon samochodowy, płacąc za niego kwotę odpowiadającą cenie rynkowej danego modelu o tym roczniku.

Jak to działa?

Niestety, by skorzystać z finansowania z ratą balonową w autobanku, należy posiadać minimum 10 procent wkładu własnego. W przypadku banków uniwersalnych wkład ten często nie jest wymagany w ogóle. Po zapłaceniu wkładu początkowego, kolejne spłaty są rozłożone na dogodne dla nabywcy pojazdu raty, przez co jego domowy budżet nie jest mocno obciążony, a on może jeździć bezpiecznie, poruszając się po drogach nowym samochodem. Ostatnia rata, zwana balonową, jest znacznie wyższa od standardowych rat miesięcznych – jej wysokość waha się w granicach 20 procent wartości początkowej wybranego samochodu, jednak jak już wcześniej wspomniano, jej zapłacenie nie jest obowiązkiem. Nabywca pojazdu może bez przeszkód zrezygnować z auta i wybrać inne lub pozbyć się reszty zadłużenia, oddając auto do salonu i nie kupując nowego samochodu.

Przeprowadzamy symulację i porównujemy oprocentowanie kredytów w takich instytucjach jak:

 • Alor Bank
 • iGotówka
 • T-Mobile
 • mBank
 • eurobank
 • GETIN Bank
 • citi handlowy
 • PKO BP
 • BGŻ BNP PARIBAS
 • Deutsche Bank
 • Milennium
 • iGotówka