Kredyt Standardowy czy z ratą balonową - co się bardziej opłaca?

 • Kredyt samochodowy IN bank

  • Pierwsze miejsce w rankingach
  • Do 50 000 zł
  • RRSO: nawet 10,14%

  Kredyt samochodowy BGŻ BNP PARIBAS

  • Wstępna decyzja przez telefon
  • Na samochód, motor, quada
  • RRSO: 18,05%

  Kredyt samochodowy Ferratum

  • Minimum formalności (bez BIK)
  • Decyzja w 15 minut
  • Pierwsza pożyczka do 3000 zł

Kupno samochodu bez posiadania wystarczającej liczby oszczędności wiąże się z koniecznością uzyskania pomocy finansowej w banku. Osoby chcące skorzystać z tego rodzaju zobowiązania powinny jednak pamiętać, że mogą wybrać wierzytelność z ratą standardową lub balonową. Warto więc wyjaśnić, czym różnią się od siebie oba rozwiązania.

Wierzytelność tradycyjna

Zobowiązania z ratą balonową są na polskim rynku stosunkowo nowym produktem. Z tego powodu osoby decydujące się na sfinansowanie zakupu nowego samochodu częściej decydują się na wzięcie pożyczki w placówce bankowej. Jest to jednak trend typowo polski, gdyż w krajach Europy Zachodniej znacznie częściej wybierane są oferty autobanków, które pozwalają na spłatę zadłużenia przy wykorzystaniu raty balonowej.

W przypadku tradycyjnego zobowiązania na zakup samochodu osobowego przez cały okres spłaty naliczane są odsetki o wysokości około 15-20 procent w skali roku. Oznacza to, że wierzytelność ta jest dość dużym obciążeniem dla domowego budżetu. Zakup nowego pojazdu może być jednak dla nabywcy znacznie mniejszym wydatkiem, jeśli zdecyduje się on na skorzystanie z wierzytelności z ratą balonową.

Nie tylko niższe koszty

Warto zaznaczyć, że oferta autobanków jest przede wszystkim tańsza. Wysokość raty miesięcznej w tym przypadku jest bowiem o wiele niższa niż w przypadku ofert banków uniwersalnych. Zwykle jej wysokość jest mniejsza o około 40 procent niż w ofertach standardowych. Znacznym udogodnieniem jest też możliwość uzyskania finansowania z autobanku bezpośrednio w salonie samochodowym, co znacznie skraca procedury przyznawania wsparcia finansowego.

Ogromnym atutem jest też możliwość szybkiej i bezproblemowej wymiany samochodu na nowy po zakończeniu okresu spłaty zadłużenia. Rata balonowa nie musi być bowiem spłacona w celu wykupienia pojazdu, ale może być ona przeznaczona na poczet zakupu kolejnego auta. Z rozwiązania tego powszechnie korzystają Niemcy, którzy co 3-4 lata wymieniają samochód na model nowszej generacji, lepiej odpowiadający ich aktualnym potrzebom. Co ważne, w takim przypadku nie trzeba też martwić się o sprzedaż używanego pojazdu na rynku wtórnym, gdyż odkupi go salon samochodowy, płacąc za niego kwotę odpowiadającą cenie rynkowej danego modelu o tym roczniku.

Jak to działa?

Niestety, by skorzystać z finansowania z ratą balonową w autobanku, należy posiadać minimum 10 procent wkładu własnego. W przypadku banków uniwersalnych wkład ten często nie jest wymagany w ogóle. Po zapłaceniu wkładu początkowego, kolejne spłaty są rozłożone na dogodne dla nabywcy pojazdu raty, przez co jego domowy budżet nie jest mocno obciążony, a on może jeździć bezpiecznie, poruszając się po drogach nowym samochodem. Ostatnia rata, zwana balonową, jest znacznie wyższa od standardowych rat miesięcznych - jej wysokość waha się w granicach 20 procent wartości początkowej wybranego samochodu, jednak jak już wcześniej wspomniano, jej zapłacenie nie jest obowiązkiem. Nabywca pojazdu może bez przeszkód zrezygnować z auta i wybrać inne lub pozbyć się reszty zadłużenia, oddając auto do salonu i nie kupując nowego samochodu.

Szczególnie polecana oferta:

 • BGŻ BNP PARIBAS
 • Błyskawiczna decyzja!
 • Do 200 000 zł
 • Krótki i prosty formularz
 • Niskie RRSO
 • Cała procedura przez stronę banku
 • Okrest kredytowania do 10 lat
 • Na samochody nowe i używane

Ostatnie artykuły

Jakie warunki trzeba spełnić, żeby dostać kredyt na samochód

Jakie warunki trzeba spełnić, żeby dostać kredyt na samochód
Uzyskanie pieniędzy na zakup pojazdu, wymaga spełnienia pewnych warunków. Wśród nich wymienia się dopasowanie swojego... czytaj dalej

Kalkulator kredytu samochodowego bez BIK

Kredyt samochodowy bez BIK
Zakup nowego samochodu często jest sporym obciążeniem dla domowego budżetu. Z tego powodu wiele osób szuka sposobu... czytaj dalej

Kredyt samochodowy u dilera czy w banku

Kredyt samochodowy tańszy u dilera czy w banku?

Osoby chcące skorzystać z wierzytelności bankowej na zakup pojazdu osobowego, często narzekają, że... czytaj dalej

Leasing konsumencki

Leasing konsumencki - z czym to się je
Za największą zaletę tego rozwiązania uznaje się brak konieczności... czytaj dalej

Zakup samochodu firmowego

Finansowanie zakupu samochodu firmowego - kredyt czy leasing
Przedsiębiorcy często korzystają ze wsparcia finansowego na zakup samochodu... czytaj dalej

kredyt samochodowy z ratą balonową

Kredyt standardowy czy z ratą balonową - co się bardziej opłaca?
Kupno samochodu bez posiadania wystarczającej liczby oszczędności wiąże się... czytaj dalej

korzystny kredyt samochodowy

Jak znaleźć korzystny kredyt samochodowy
Najważniejszą kwestią, na jaką trzeba zwrócić uwagę podczas szukania... czytaj daej

Przeprowadzamy symulację i porównujemy oprocentowanie kredytów w takich instytucjach jak:

Alor Bank
iGotówka
T-Mobile
mBank

eurobank
GETIN Bank
citi handlowy

BGŻ BNP PARIBAS
Deutsche Bank
Milennium

x
Nasza strona korzysta z plików cookies wyłącznie w celu zapewnienia poprawnego funkcjonowania. Przeglądając naszą stronę wyrażasz na to zgodę.